Мотоблок є невеликим трактором, оснащеним навісним обладнанням і призначений для робіт, пов'язаних з обробкою грунту. Головною особливістю даного агрегату є малогабаритність. До його конструкції входить двигун, трансмісія, а також елементи для використання навісного обладнання. Головною сферою застосування цього малогабаритного трактора є сільське господарство.

Що може робити мотоблок
З його допомогою можна культивувати, орати і розпушувати ґрунт, косити траву, вносити добрива, висаджувати та копати овочеві культури. Також мотоблок може використовуватися для збирання снігу, а якщо оснастити його причепом, він може перевозити вантажі.

Чим відрізняється мотоблок від культиватора
По-перше, мотоблок більш функціональний агрегат, оскільки може вирішувати ширший спектр завдань. По-друге, у нього висока витривалість, чого не можна сказати про культиватора. По-третє, за допомогою мотоблока можна здійснювати обробку площі 1 га або навіть більше. Культиватори застосовуються на невеликих ділянках.

Різновиди мотоблоків
Класифікація даної техніки здійснюється за двома основними ознаками: за вагою та цільовим призначенням.

За вагою мотоблоки поділяються на такі класи:
1. Важкі. Це професійні агрегати масою до 180 кг та шириною захвату до 135 см. За допомогою такої техніки можна обробляти до 4 га землі.
2. Легкі. Їхня маса до 40 кг. Вони можуть обробляти до 40 соток землі. Для важких ґрунтів така техніка не підходить, тому що вона є малопотужною (всього лише 5-7 кінських сил).
3. Середні. Їхня потужність доходить до 9 л. с., а вага становить до 120 кг. Використовувати такі мотоблоки можна для обробки території площею 1 га. Ширина захвату цих моделей зазвичай не перевищує 100 см.

На кшталт двигуна є окрема класифікація мотоблоків.
Є пристрої з бензиновим та дизельним двигуном. Перші менш потужні, важать менше та не сильно шумлять. Бензинові мотоблоки використовують на дачних ділянках та невеликих городах. Ще однією істотною перевагою цієї техніки є їхня нижча ціна, ніж дизельних моделей.

Для домашнього використання можна використовувати мотоблок потужністю від 3 до 6 кінських сил. Найбільш потужні моделі використовуються для роботи на великих земельних ділянках.

Як вибрати мотоблок
Для вибору даної техніки необхідно брати до уваги тип ґрунту, площу ділянки, а також спектр завдань, які їй потрібно буде виконувати. Наприклад, мотоблоки, що належать до легкого або середнього класу, підходять для роботи на дачних ділянках та невеликих городах. Якщо ділянка понад 1 га, то знадобиться професійне обладнання – мотоблок важкого класу.

Також на вибір мотоблоку впливає глибина обробки ґрунту та ширина. Наприклад, якщо шар родючого ґрунту становить до 20 см, то підійде агрегат, що характеризується глибиною культивації 25 см. Якщо родючий ґрунт має велику товщину, то знадобиться агрегат із глибиною культивації 30-35 см.

Для початку необхідно визначити площу ділянки, що підлягає обробці. Якщо ділянка невелика, то купувати дуже дороге високопотужне обладнання нераціонально, оскільки його ККД буде дуже низьким.
Якщо мотоблок буде експлуатуватися також і для снігоприбиральних робіт та вантажоперевезення, то знадобиться вибрати агрегат із великою кількістю швидкостей. Найчастіше можна зустріти мотоблоки з 2 передніми та 1 задньою швидкостями. Задня швидкість дозволяє експлуатувати техніку на вузьких ділянках, де її не можна розгорнути.

Далі потрібно визначитися із завданнями, які мотоблок повинен буде вирішувати. Від цього залежить тип навісного обладнання.
Перед початком експлуатації техніки обов'язково вивчіть інструкцію. Після закінчення робіт не забудьте перевірити рівень масла у двигуні.


Також при виборі цієї техніки варто віддавати перевагу відомим та перевіреним закордонним та вітчизняним виробникам. Важливо знати, що в дешевих моделях мотоблоків найчастіше встановлено нерозбірний редуктор. Він не підлягає ремонту у разі виходу з ладу. Зазвичай, на мотоблоки виробники дають гарантію на термін від 1 до 5 років.