Японське суспільство старіє. Через ~ 25 років статистичному жителю Токіо виповниться 65 років, а середній дохід у японській столиці впаде нижче за середній по країні. Деякі галузі економіки теж старіють разом із суспільством, а іноді дуже критично.

У 60-х роках Японія могла забезпечити виробництво 86% внутрішнього ринку фруктів. У 2012 році цей рівень знизився до 33%. Те саме стосується овочів (100% - у 1965 році, зараз - 75%) і навіть риби та морепродуктів (зниження зі 110% до 64%). Якщо до цього додати той факт, що Японія свідомо обмежує ввезення сільськогосподарської продукції з-за кордону з метою захисту свого внутрішнього ринку, не дивно, що іноді ціни на базові товари досягають карколомних сум.

1. ВІКОВА ОСОБЛИВОСТІ ЯПОНСЬКОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

Середньостатистичного японського фермера зараз понад 70 років. З одного боку, це правда, що тривалість життя у японців непропорційно висока, з іншого - чи може 70-річна людина ефективно працювати на фермі чи полі? Більшість – ні.

62% японських фермерів зараз відносяться до вікової групи 65+, 28% не набагато молодше - 50-64 роки. Серед 25-40-річних лише 10% населення зайнято у сільському господарстві та менше 1% у віці до 25 років (за деякими джерелами 0,5%).

Для порівняння, як справи в США. Там основну вікову групу у місцевому сільському господарстві складають люди у віці 25-54 років (47%), а ті, хто старший – 55-64 роки (26%). У Європі теж непогано – наприклад, у Франції основне ядро ​​сільського господарства складають люди у віці 25-49 років (51%). Втішно, що сільським господарством цікавиться понад 7% населення до 25 років (у Великій Британії та Німеччині у цій віковій групі навіть на 2% більше). Можливо, ці приклади не ідеальні, але точно не такі трагічні, як у Японії.

2. ВСЕ ХОЧУТЬ У КОРПОРАЦІЮ, НІХТО НЕ ХОЧЕ БУТИ ФЕРМЕРОМ

Навесні, наприкінці третього року навчання, в Японії проводяться співбесіди для кандидатів у різні компанії та корпорації, та отримання гарантій працевлаштування після закінчення навчання деяким здається золотим квитком у життя. Ці люди отримають "хорошу" роботу, можливо, не зважаючи на те, що перші п'ять років їм доведеться ксерокопіювати папери та працювати з кавоваркою; зате - вони стали членами корпорації - вибилися в люди!

Що ж... ніхто не хоче бути фермером, бо жодна розсудлива людина не бажає стати "ніким". Щороку після закінчення університету роботу в сільському господарстві обирає лише невеликий відсоток випускників.

3. ЦЕ НЕ ОКУПАЄТЬСЯ

Причина, через яку такий невеликий відсоток японців вирішує працювати в сільському господарстві, - це насамперед непропорційно низькі заробітки порівняно із заробітками «міщан». Тому що, крім того, коли ви страждаєте від соціального стереотипу фермер - «ніхто», вам стає важче і важче добувати гроші на життя. Крім того, донедавна японську політику щодо фермерів можна було охарактеризувати словами «подбайте про себе самі» (і йдеться не про відсутність членства в Євросоюзі, з усіма його субсидіями). Фермери не мали права відкривати власну справу чи працювати повний робочий день. Тепер, на щастя, ситуація змінилася, і в Японії можна працювати «фермером на повну ставку», що є певною втіхою, але все ж таки не вирішує проблему.

Розворот тренду

Нещодавно в Japan Times була цікава стаття про двох дівчат (25 та 26 років), які вирішили самостійно відкрити спільну ферму. Традиційно для жінок є лише два способи «стати фермером» - або ви повинні народитися у фермерській сім'ї, або вийти заміж за фермера. Тим часом серед японських жінок з'являється нова мода - тому що зберегти роботу в корпорації після заміжжя може бути досить складно, жінки часто шукають більш гнучку форму зайнятості - вирішення цього завдання приходить у вигляді землеробства.

Крім того, для охочих спробувати свої сили у сільському господарстві місцеві органи влади підготували спеціальну житлову програму – дуже дешеве чи майже безкоштовне житло.
У японського уряду явно амбітні плани створення багатофункціональних систем землеробства.

Проте, чи допоможуть економічні плани японського уряду знизити ціни на овочі та фрукти?

Це дуже сумнівно, бо, на жаль, за умов вільного ринку низька пропозиція визначає високі ціни на продукцію. Рішенням (з точки зору споживачів) було б зробити країну більш відкритою для міжнародної торгівлі, але, на жаль, це знищить японське сільське господарство.